Jag har under hela mitt vuxna liv kämpat för att försöka hitta ett jobb som jag kan klara av. I höstas hittade jag ÄNTLIGEN rätt, och började frilansa. Rent praktiskt har det fungerat klockrent, och jag brinner verkligen för det jag gör. Det enda problemet (vilket inte är så “bara”) är att jag, trots att jag varit flitig med marknadsföringen, inte får tillräckligt många uppdrag för att klara mig ekonomiskt på de procent jag jobbar (vilket än så länge inte är många). För att inte köra min ekonomi i botten, måste jag därför hitta ett annat jobb, ett som kan komplettera frilansuppdragen.
Jag har en hel del styrkor, men också en hel del begränsningar. Dessa begränsningar är av sådan karaktär att det skulle bli väldigt svårt för mig att ha en anställning. Jag vet inte ens om det är realistiskt att tänka sig att det skulle gå över huvud taget. Det känns som om frilans är det enda för mig, men än så länge har jag ju inte tillräckligt med kunder… Det bör tilläggas att jag inte har mycket tid heller. Om min ekonomi inte ska köras i botten (= jag hamnar hos kronofogden) så måste jag hitta ett jobb väldigt snart.
Jag har en lista på jobb som jag ska kolla upp, men jag känner inte mycket hopp, annat än att hitta just fler frilansuppdrag. Men om jag inte gör det? Och det inte fungerar att vara anställd? Vad gör jag då?