Jag har precis läst klart första terminen på en utbildning som jag älskar. Tyvärr har tempot på utbildningen varit så högt att jag varit nära att, återigen, bli sjuk av stress. På grund av funktionsnedsättning är jag extra stresskänslig och klarar inte av högt tempo i någon situation i livet. Det är inte bara jag som tycker att tempot är alldeles för högt, utan också kursare utan funktionsnedsättning har tyckt att det varit alldeles för mycket att göra på för kort tid. Jag har också pratat med folk som läser samma utbildning på andra högskolor och de hade övervägt att hoppa av mer än en gång. Jag vet t.o.m. sådana som fått åka till sjukhus för att de mer eller mindre kollapsat. Tempot är alltså helt galet, även för dem som inte har någon funktionsnedsättning.
Tack vare min funktionsnedsättning har jag rätt till förlängd inlämningstid, men eftersom de flesta uppgifterna ska presenteras på seminarierna så är det inte många gånger jag kunnat utnyttja den. Det sägs att pedagogiskt stöd är till för att göra utbildningarna tillgängliga för studenter med funktionsnedsättning, men om stödet knappt kan utnyttjas så hjälper det ju föga. Högskolan har istället erbjudit mig att läsa med lägre studietakt, vilket jag initialt tackade ja till eftersom jag hade hört att personer med funktionsnedsättning kunde få läsa med lägre takt men få fullt studiemedel för heltid. Jag ansökte om detta hos CSN, men fick avslag eftersom jag först måste bevisa att jag inte klarar av att studera i normal takt. Jag måste alltså ha otillräckliga studieresultat, vilket jag inte har. Jag har högsta betyg i allt. Enligt CSN är hög arbetstakt på programmet inte heller något skäl att få sänka studietakten men behålla fullt studiemedel, utan man måste ha svårigheter med själva studierna, vilket jag som högpresterande student inte har. Däremot kommer jag att bli sjuk av att behöva läsa i såhär högt tempo. Om jag fick sänka studietakten och behålla fullt studiemedel skulle jag ha råd att läsa i en långsammare takt, vilket skulle leda till att jag slapp gå in i väggen.
Nu försöker jag hitta en annan lösning med högskolan, en lösning som går ut på att jag omvandlar en del seminarieuppgifter till rena inlämningsuppgifter så att jag kan utnyttja den förlängda inlämningstiden, men högskolan är så vansinnigt omständliga.
Allt krångel med CSN och med högskolan har fått mig att känna mig som ett pain in the ass och en börda. Jag skäms, trots att allt jag vill är att studiesituationen ska vara tillgänglig för mig. Jag skäms, trots att det är CSN och högskolan som är stelbenta och byråkratiska. Jag skäms, för att jag nu kräver att få ett möte med högskolan där vi diskuterar de enkla förslag på lösningar som jag har kommit på själv. Jag skäms, för att jag inte klarar av högt tempo, vilket är norm i samhället idag. Jag skäms, när högskolan ifrågasätter mitt utbildningsval och undrar hur jag ska klara arbetslivet, trots att jag vet att jag går en bred utbildning med enorma valmöjligheter och där jag vet att det finns nischer som skulle passa mig. Jag skäms, när de reducerar mina framtidsplaner till ”en fin tanke” följt av ett stort MEN. Jag skäms, över att vara jag.