Hej!
Jag och min sambo skulle tillsammans iväg ikväll på en konsert. Då skulle vi lämna vår son hos svärföräldrarna. Nu i morse väljer min sambo att ställa in. Då säger hon att hon inte orkar pga mycket på jobbet. Jag blir lite tagen vid sängen och säger att vi har ju betalt pengar för biljetten. Jag får då svaret att jag reagerar på ett sätt som inte är OK. Att jag försöker ge henne skuldkänslor genom att säga så. Hon vill att jag ska säga det är helt okej, absolut inga problem. Men jag blir ju lite ledsen att hon ställer in något där vi två som vuxna ska hitta på något själva utan barn. Nu är det inte hela världen då vi har en vän som ska med på konsert.
Men då väljer hon att åka till sina svärföräldrar med mitt barn och stanna där. Istället hade vi kunnat spendera hela dagen tillsammans och jag hade till och med kunnat gå till konsert efter läggning. Då känner jag mig både ensam och bort prioriterad. Men vill samtidigt inte ge dåligt samvete att hon inte ska få åka dit.
Hur ska jag reagera och samtala om detta? Det är svårt att formulera sig så det blir rätt och inte att någon ska få dåligt samvete för min del.