Mår skit helatiden
-
Avregistrerad användare
Hur känner man sig när när folk som inte känner en säger att man ska söka hjälp ? Mår piss när folk säger så .
Avregistrerad användareHur känner man sig när när folk som inte känner en säger att man ska söka hjälp ? Mår piss när folk säger så .
Vill du tala ut om det så finns jag tillgänglig på den andra tråden där vi skrivit så mycket till varandra. Jag trodde att jag hade blivit bannad men verkar bara som att meddelanden raderats. Då vet du iaf, om du känner för att prata ut lite.
Om inte… Ja då låter jag bli att skriva helt enkelt.
Du mår såklart dåligt av det nu, men det kommer gå över, det kan du lita på. Särskilt om du tar chansen att tala ut om det. Det behöver vi båda göra. Men det är helt och hållet upp till hur du känner. Jag väntar och ser hur det blir. Du ska självklart inte behöva höra sådana saker.
Sköt om dig, hoppas du är okej åtminstone och att du får en underbar helg.
Avregistrerad användare TrådstartarenDu sa elaka saker till mig . Bara för att vi inte trycker exakt likadant om precis allt så ska ingen trycka ner den andra . Vi är väl här av en anledning . Jag är iaf här för att prata om psykisk ohälsa . Har saker att bearbeta och jag ska då inte höra så nedlåtande saker . Det tillåter jag aldrig mer ske . Ska du fortsätta ha kontakt med mig så styr dina känslor & hoppa inte på mig . Och jag vill endast ha korta konversationer ej romaner att läsa . Har ej energi till det .
Avregistrerad användareDu sa elaka saker till mig . Bara för att vi inte trycker exakt likadant om precis allt så ska ingen trycka ner den andra . Vi är väl här av en anledning . Jag är iaf här för att prata om psykisk ohälsa . Har saker att bearbeta och jag ska då inte höra så nedlåtande saker . Det tillåter jag aldrig mer ske . Ska du fortsätta ha kontakt med mig så styr dina känslor & hoppa inte på mig . Och jag vill endast ha korta konversationer ej romaner att läsa . Har ej energi till det .
Är det här tråden du vill fortsätta i?
Avregistrerad användare TrådstartarenJapp
Avregistrerad användareJapp
Okej, då börjar vi om här.
Hej igen förresten… Är du okej, efter allt? Du får välja samtalsämne om du skulle vilja flika in med något du tänker på.
Jag har saknat dig i alla fall, du känner nog inte detsamma om mig men jag förstår det och väntar mig inget annat efter det jag gjorde. Är tacksam att du inte valde att ignorera mig istället.
Avregistrerad användare TrådstartarenJa livet får väl gå vidare . Mm ja vi kan prata lite här försiktigt om psykisk ohälsa .
Ska sova . Godnatt . Hörs när vi hörs.
Avregistrerad användareJa livet får väl gå vidare . Mm ja vi kan prata lite här försiktigt om psykisk ohälsa . Ska sova . Godnatt . Hörs när vi hörs.
Det kan vi göra. Du är kapten här. Hörs senare då, dröm sött och länge!
Avregistrerad användare TrådstartarenVad ska ja göra för att finna glädje, måendet går upp och ner från dag till dag . Vad är det för fel på mig undrar jag. Är det normalt . Försöker bemästra de negativa tankarna. Men idag har jag mått bättre . Har gått och pratat med en , en gång i veckan det var ett tag sedan , det hjälpte rätt bra med den pratstunden samt att personen försökte förstå vad jag behövde hjälp med . Blev av lite med den sociala fobin , plus att jag hittade saker som jag tyckte om att göra . Men nu så är det ju andra svårare saker som jag behöver få hjälp med . Hur mår du idag ?
Avregistrerad användareVad ska ja göra för att finna glädje, måendet går upp och ner från dag till dag . Vad är det för fel på mig undrar jag. Är det normalt . Försöker bemästra de negativa tankarna. Men idag har jag mått bättre . Har gått och pratat med en , en gång i veckan det var ett tag sedan , det hjälpte rätt bra med den pratstunden samt att personen försökte förstå vad jag behövde hjälp med . Blev av lite med den sociala fobin , plus att jag hittade saker som jag tyckte om att göra . Men nu så är det ju andra svårare saker som jag behöver få hjälp med . Hur mår du idag ?
Jag tror att det är normalt att måendet sviktar, men intensiteten är en annan sak. Det är absolut något jag identifierar mig med då mina egna känslor är överallt numera och det kan vara rätt utmattande. Är vissa situationer jag inte vill utsätta mig för då jag är rädd att avslöja hur svag jag är.
Det handlar mycket om övning, vi är ju vanedjur och det tar tid att byta ut sina tidigare tankemönster mot helt nya, du ska ju ner i roten och gräva bort det negativa som finns där. Jag tror att för dig personligen handlar det om att inta rollen som miss universum i ditt eget huvud åtminstone 20 min varje dag och öva dig framåt, det tror jag kommer vara extremt revolutionerande för dig!
Du vill ju komma in i ett läge där du mår bra… Hur mådde du när du och jag hade det som bäst? Kan du föreställa dig varför du mådde så bra då? Därigenom ser du vad som ger dig hopp – att glädjas inför en framtid som kommer ge dig allt du kan tänkas behöva. Utan hoppet existerar vi inte längre.
Jättebra att du har någon att prata med! Du nämnde att du hittat saker du tycker om att göra, vad är det för något? :).
Och du nämner ”andra svårare saker du behöver hjälp med”, har det att göra med oss, hur jag behandlade dig, dina värderingar kanske?
Hoppas det inte blir jobbigt med frågorna
Jag mår inte så bra nu, känns som att en mörk period kommer dra över mig igen. Jag kommer överleva, men jag vill mer än så. Och allt är en sådan jävla oordning… Det är mycket just nu.
Tack som frågar… Bara det gör skillnad
Avregistrerad användare TrådstartarenVill endast ha Azure Sesito som konverserar med mig här . Tack.
Avregistrerad användare TrådstartarenJag va otydlig såg jag nu 😉 menade att det va rätt längesen jag pratade med någon . Men att det sen hjälpte mig att komma loss och våga tro lite mer på att jag klarar att komma ut bland folk .
Det är mina plågande tankar nu som måste försvinna , bearbeta saker som hänt hinnan . Men måste få mer förståelse för hur jag ska kunna ta mig framåt . Samt bli bättre på att se vad det är killar vill med mig . Det är ju fruktansvärt att känna sig så osäker .
Du måste vara inloggad för att svara på denna tråd.