Firar nyår med mina föräldrar . En halvtimma efter att jag kommit, så börjar pappa . Han fryser ut min mamma , pratar mest med mig,säger saker till mig som han vet sårar henne fast han låtsas inte som om han gör det medvetet.tex pratar illa om nån kändis hon gillar . Hon blir då såklart besviken och sur och ställer sig och diskar. Sen säger hon -kan du snälla ställa undan din tallrik ?till min pappa och då ställer han ned tallriken på diskbänken så det smäller och ryter -men! Säg inte till mig vad jag ska göra!! Och går därifrån .
Jag blir så jävla förbannad .han vill att jag ska välja sida. Att jag ska haka på elakhets beteendet mot min mamma , det gör jag såklart inte. Men jag kan inte säga emot. Det går inte att säga emot. En gång visade jag typ endast med ansiktsuttryck att jag inte gillade hans beteende mot henne och då hotade han mig- är det nåt problem!? Jättehotfullt sa han det. Det handlar inte om avsaknad av mod från min Sida. Ärligt talat jag stryper den som ens nämner det. Jag orkar inte mer jag orkar inte se henne lida .
är det fel av mig att önska min pappas död? Jag vill att min mamma ska få vara fri. Glöm att dem skiljer sig. Det kommer dem inte göra. Dem har inte sovit i samma rum på 15 år ändå är den gifta . Men det blir alltid värre när jag kommer .
Jag orkar inte analysera mer.
jag vet bara att allt är skit