Envisheten handlar om att de anser att de har rätt och inte vill ändra på sig. Jag är flexibel med mycket. Men när jag har en åsikt ska den följas. Ofta handlar det om att de har en killkompis eller liknande som jag stör mig på. Vill de inte bryta kontakten så eskalerar jag konflikten så mycket som krävs utan slut.
Det har även att de blivit sura på mig av olika orsaker. Vilket inte stör mig normalt sett. Blir jag själv arg eller irriterad så går det snabbt över. Jag är ingen långsint människa. Men börjar du bli långsint eller passerar en viss gräns så kommer du till sist att aktivera mig. Det kommer ofta utan förvarning, jag flyger på dig. Kan vara att du står upptryckt mot väggen med en stadig hand runt din hals. Jag viskar något i stil med “sluta”, “lägg av”. Två stirrande ögon in i dina tills du viker undan och visar underkastelse. Då släpper jag.
Självbevarelsedrift vet jag inte? Det enklaste borde ju bara vara att göra som jag säger? Så mycket regler har jag inte. Du får bestämma det mesta, och göra det mesta. Har du önskemål gör jag mitt yttersta för att uppfylla dem.
Ja, vi har gått igenom min bakgrund med terapeuterna. Det här är ett direkt citat:
“Lägg då till negativ uppväxtmiljö där vad jag förstår fanns neglekt och inte kärleksfullt guidande. Enbart krav på både beteende och (fan tappade ordet) typ göra bra ifrån sig i skolan. Det försvårat utvecklingen av normala humana känslor.”
Sen kan man lägga till att jag fick rätt mycket stryk och lite annat som normalt inte ökar en människas empatiska förmåga.
Jag lärde mig till sist att stänga av. Jag mår bra. Ingen depression. Gråter aldrig.