Hem > Forum > Depression > Manisk pga antidepp?

Manisk pga antidepp?

Visar 2 inlägg - 1 till 2 (av 2 totalt)
1
  • Hej! Helt ny här så vet inte exakt hur allt fungerar men ska väl vara som vilket annat forum som helst.

    Jag har ätit antidepressiva sedan januari och i maj ökades dosen, men jag har börjat bli helt manisk på kvällarna och har ingen aning hur detta kan gå till?

    Har testat flera olika antidepp och inget har funkat förutom detta, men man ska ju inte bli manisk för det liksom?

    Kan dessutom tillägga att jag har borderline, mest troligt. Dom är 80% säkra på det. Men det ska ju inte finnas några mönster på humörsvängningar hos någon som har borderline, och inte är det bipolär sjukdom heller för då ska det inte gå upp och ner dag för dag. Det är så skumt alltihopa och läkaren har testat olika doser för att se vad som passar men asså jag vettefan..?

    Tacksam för svar om någon kan tänka sig något.

    Hej 🙂

    Jag är tyvärr ingen läkare eller har erfarenhet av exakt detta du beskriver.

    Men jag har erfarenhet av depression, trauman och förlorad livslust. Har du lust att ventilera om det så finns jag här.

     

    Vänligen / L.

Visar 2 inlägg - 1 till 2 (av 2 totalt)
1

Du måste vara inloggad för att svara på denna tråd.

Vi har gjort en säkerhetsuppdatering på Mind forum som innebär att logga in-förfarandet har ändrats. Du kommer i samband med att du loggar in få ditt lösenord skickat via e-mail.

Vissa användare kan för närvarande uppleva att inloggningen tar lång tid. Vi jobbar på problemet och hoppas att kunna åtgärda detta inom kort.